صبور باشید، در حال بارگذاری...
راه های تجارت موفق

This post is also available in: English (English)

راه های تجارت موفق چیست؟َ

تجارت به معنای  دادوستد انتقال مالکیت کالا و خدمات از یک شخص یا نهاد به دیگری به ازای دریافت چیزی از خریدار است. به‌طور کلی هرگونه عملی (قابل سنجش و اندازه‌گیری مادی) را که اشخاص در مقابل کالا یا خدمتی، کالا یا خدمتی را واگذار نموده و هر دو طرف به هنگام این عمل راضی باشند تجارت گفته می‌شود. تجارت به دو قسمت تجارت داخلی و تجارت خارجی تقسیم می‌شود. در عرف معمول به تبادل کالاها یا خدمات تجارت اطلاق می‌شود و برای بهتر معامله کردن در زمان لازم و محدود نیاز به اطلاعات و مدیریت کردن اطلاعات جهت رسیدن به هدف است. تجارت سازوکاری است که هستهٔ سرمایه‌داری را تشکیل می‌دهد.

ممکن است این سوال ذهن مارا درگیر کند که چگونه می‌توان به تجارتی موفق دست پیدا کرد و راه خود را در این مسیر ادامه داد. در ادامه به بخش هایی خواهیم پرداخت که میتواند به شما در این مسیر پر تلاطم کمک کند.

۱. به خودتون آموزش دهید

باید حتماً اساس و اصول کاری که انجام می‌دهید را بدانید از طرفی اکثر کارفرماها به تحصیلات دانشگاهی و مدرک خیلی اهمیت می‌دهند، شرکت در کلاس‌های مرتبط با کارشکما نشان می‌دهد که به یادگیری علاقه دارید و می‌تواند در رزوشما نقش خوبی بازی کند.

 • اگر می‌خواید دانشگاه بروید و مدرک دانشگاهی کسب کنید از قبل راجع به رشته‌ی مورد علاقه‌تان تحقیق کنید.
 • برای یادگیری در حوزه‌ی کاریتان می‌توانید از سمینارها و سخنرانی‌ها هم کمک بگیرید. گوش دادن به حرف افراد موفق می‌تواند انگیزه خیلی خوبی باشد.همواره اطلاعات خود را بروز کنید.

۲. ازشخصی با تجربه در کارتان کمک بگیرید

با شخص متخصصی که کارش را تحسین می‌کنید ارتباط برقرار کنید تا بتوانید از تجربیات آن شخص استفاده کنید و کسب و کار خود را گسترش دهید. قبل از ملاقات با اون فرد چند تا سؤال آماده کنید، مثلاً این‌که «از کجا شروع کردید؟»؛ «آیا دانشگاه رفتید؟» و یا این‌که «کار فعلی‌تون اولین تجربه‌تون بود؟»

در دانشگاه، شاید ااساتید شما فرد مناسبی باشد که به دنبال آن هستید. هیچوقت ارزش علم و دانشی که توی دانشگاه وجود داره رو دست کم نگیرید. اینطور فکر نکنید که شما فقط اجازه دارید توی زمان کلاس چیزی یاد بگیرید، بلکه طی ساعات اداری هم می‌توانید به دفتراساتید مراجعه و مشورت بگیرید.

راه های تجارت موفق چیست؟

۳. کارآموزی بگذرونید

اگه تجربه‌ی کاری ندارید می‌توانید کارآموز شوید. این دوران می‌تواند در طولانی مدت، پلی به سوی موفقیت برای شما باشد.

البته مراقب باشید که کار زیاد، کل زندگی شما را تحت‌الشعاع قرار ندهد و حتماً زمان استراحت هم داشته باشید.

۴.در انجام کارها اولویت بندی داشته باشید

کارهایتان را بر اساس میزان اهمیت آنها اولویت بندی کنید و در انجام آنها به میزان اولویت هرکدام بپردازید.

۵. امروز و فردا نکنید

با تعلل کردن کاری از پیش نمی‌برید. سعی کنید کاری که دوست ندارید رو سریع‌تر انجام دهید.

 • لیستی درست کنید تا کارهایتان همیشه پیش چشمتون باشه و به انجام آنها بر اساس اولویت بپردازید. زمانی که کار انجام شد آنرا از لیست حذف کنید، این کار حس خوبی به شما خواهد داد تا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید.
 •   یک روش برای انجام کارهایی که ظاهراً غیرقابل مدیریت هستند اینست که اون‌ها رو به بخش‌های قابل مدیریت تقسیم کنید و بعد قسمت‌های نه‌چندان خوشایندش رو با کارهایی که دوست دارید بپوشانید.
 • به برنامه‌ خود در هر شرایطی پایبند باشید.

۶. پروژه‌های ناتمام را تمام کنید.

کاری که شروع کردید را دنبال کنید. تمام کردن کاری که شروع کردید شمارا بزرگ خواهد کرد.

 • زمانهایی هست که کارها عقب میفتند و این ممکن است شروع یک وقفه بزرگ شود وهدفتان را گم کنید. در این زمان باید اول برنامه هایتان را بررسی دوباره کنید (از لحاظ کارهای اولویت بالا و پایین که قبلاً گفته شد) و هرجور که شده کارهارا انجام دهید تا این روش جزو عادت کاری شما شود.

۷. مسئولیت‌پذیر باشید

یک تاجر موفق، چه کارش رو خوب انجام داده باشد و چه تو کارش گند زده باشد در هر صورت مسئولیت کارش رو قبول می‌کند! اگر مسئولیت کارهایتان راقبول نکنید دیگران نسبت به شما بی اعتماد خواهند شد و این باعث ایجاد پیامدهای فاجعه‌آمیزی در کار شما می‌شود.

راه های تجارت موفق چیست؟

۸. مهارت‌های فردیتان را گسترش دهید

بررسی‌ها نشان می‌دهد که موفق‌ترین افراد در حوزه‌ی تجارت و کسب و کار، در زمینه‌ی مهارت‌های اجتماعی و علمی نسبت به دیگر افراد برتری دارند.

 • با افزایش مهارت‌ هایتان در کار می‌توانید پیشرفت کنید و ارتباطات بیشتری برقرار کنید.
 • گوش دادن فعال را یاد بگیرید. گوش دادن فعال به این معنیست که حرف دیگران را بفهمید و در جواب، آنچه مخاطب از شما طلب می‌کند را در اختیار او قرار دهید.
 • به احساسات، کلمات و زبان بدن دیگران توجه کنید.
 • وقتی مشکل و اختلافی پیش می‌آید ، نقش رهبر و مشکل‌گشا رو ایفا کنید. به‌جای این‌که شخصاً دخالت کنید، سعی کنید مشکل را مدیریت کنید.

۹. هوشمندانه و عاقلانه استخدام کنید

همکاران شما، شبکه‌ی پشتیبان شما هستن ومی‌توانند باعثموفقیت شما شوند. افراد ماهر و درست رو استخدام کنید و این موضوع را هم حتما در نظر بگیرید که افراد بتوانند با تیم شما و دیگر کارمندان مچ شوند.

۱۰. صبور باشید

زمانی که یک کسب و کار جدید شروع می‌کنید، مهم‌ترین هدفتان باید این باشه که صبوری را سرلوحه کار خود قرار دهید. در شروع اصلاً اهداف غیرواقعی مشخص نکنید و توقع بیش از حد از خود نداشته باشید.

در ابتدای کار زیاد رؤیاپردازی نکنید و انتظارات زیاد نداشته باشید. باید قدم به قدم پیشرفت کنید تا بتوانید در انتها به اهداف بزرگی که در سر می‌پروراندید برسید.

۱۱. بر روی آینده سرمایه‌گذاری کنید

تا حالا این جمله رو شنیدید که می‌گن «برای به‌دست آوردن پول باید پول خرج کنید؟». البته صرفه‌جویی کردن هم مهم است اما در هر حال برای اهدافتان هزینه کنید.

 • از خریدن کت و شلوارها و ماشین‌های گرون‌قیمت و یا دفترِ کارِ بزرگی که واقعاً بهش نیاز ندارید خودداری کنید.

راه های تجارت موفق چیست؟

۱۲. از غیرمنتظره‌ها استقبال کنید

تاجرهای موفق معمولاً اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس بالایی دارند، با این حال دنبال کردن ایده‌ای که جدید و اثبات‌نشده‌اس، خیلی می‌تواند ترسناک باشد، اما برای موفقیت نباید از ناشناخته‌ها بترسید. دنبال کردن ایده‌های خوب و به کار گرفتن آنها می‌تواند نشانه قدرت و جسارت شماست.

 • شکست خوردن، همیشه به معنی این نیست که ایده و فکر شما از اول اشتباه بوده است بلکه ممکن است روش اجرای آن نیز مشکل داشته. در این زمانها هر چیزی که ساختید و هر کاری که کردید رو نابود نکنید. مثلاً زمانی در یک شرکت یا با یه شریک کار می‌کنید، باید هر کدوم از اعضا پاسخگوی کارهایی که کردن باشن تا بتونن مشکل رو ریشه‌یابی و حل کنن.

راه های تجارت موفق چیست؟

۱۳. شکست رو بپذیرید

شکست، نشان دهنده‌ی حقایقی درباره‌ی اهداف و روش‌ کارهایتان می‌باشد. بنابراین از شکست‌هایتان خجالت نکشید و آنهارا گنجینه های خود بدانید.

 • شکست به معنی شانسی برای شروع دوباره‌ است، با این تفاوت که این‌بار می‌توانید قوی‌تر و هوشمندانه‌تر کار رو شروع کنید.

تجارت، صادرات و واردات کالا با تیم ما Ramantrd.com

برچسب ها

اشتراک گذاری:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیکن های اجتماعی

دسته بندی ها

نشانی:

بلوار چمران_بعداز ابیوردی3_ ساختمان شایان-طبقه چهار

شماره های تماس:

07136263259

07136289817

09171119409

جیمیل:

ramantrd.co@gmail.com