صبور باشید، در حال بارگذاری...

This post is also available in: English (English)

بازار ارز و طلا در حال ریزش

جو ریزشی بازار خودرو طلا و ارز موجب شده تا دلال‌ها در این بازارها دست به کار شوند و با خبرهای ساختگی و القای جو منفی به بازار مانع از ریزش بیشتر قیمت‌ها شوند، نگرانی اصلی دلال‌ها حرکت نقدینگی به سمت بورس است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، جو بازارهای طلا و ارز و خودرو برخلاف ماه های قبل ریزشی شده و احتمالاً این روند قیمتی در روزهای آینده هم ادامه داشته باشد، ولی ظاهراً ریزش قیمت‌ها در این بازارها به کام دلال‌ها خوش نیامده و در تلاش هستند خریدهای قبلی خود را در قیمت های بالا تبدیل به ریال کنند.

قیمت دلار از ۳۰ هزار تومان روز چهارشنبه به ۲۴ هزار تومان در روز جاری (شنبه) رسیده است و سکه نیز از ۱۵ میلیون تومان به ۱۲ میلیون تومان کاهش یافته است. سیر نزولی قیمت ها در بازار خودرو نیز محسوس است ولی نکته مهم تکاپوی دلال‌هایی است که کاهش قیمت ها باب میلشان نیست.

در بازار طلا و ارز و البته خودرو دلال‌ها در حال تکاپو هستند تا با خبرهای ساختگی و قیمت‌های صعودی مانع از ریزش بیشتر قیمت‌ها شوند، نمونه مشخص این وضعیت در بازار سکه مشهود است؛ قیمت سکه در اتاق های معاملاتی روز جمعه تا کانال ۱۱ میلیون تومان هم افت کرده بود ولی از صبح امروز کانال های دلالی تلاش می کنند با افزایش قیمت سکه در معاملات فردایی آنهم پیش از آغاز رسمی معاملات در بازار امروز، به بازار سیگنال صعودی بدهند.

بازار ارز و طلا در حال ریزش
بازار ارز و طلا در حال ریزش

مشابه این وضعیت در بازار ارز و خودرو نیز مشهود است تا جایی که دلال‌های این بازارها در مکالمات با یکدیگر رسماً تأکید می کنند که نباید اجازه دهند سرمایه ها از این بازارها به سمت بازار بورس برود و خودشان ضرر کنند.

محمد کشتی آرای نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره علت افزایش قیمت سکه در معاملات فردایی طی یک ساعت گذشته گفت: هنوز بازار فعالیت خود را آغاز نکرده و معاملات رسمی بین ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۲ انجام می شود.

وی تأکید دارد: برخی از دلال ها می‌خواهند برای کاهش ضرر خود با بالا بردن ساختگی قیمت‌ها، خریدهای قبلی‌شان را تبدیل به نقد کنند و به همین دلیل هم سعی در افزایش قیمت ها در معاملات فردایی دارند.

بازار ارز و طلا در حال ریزش

گفتنی است، در کانال های تلگرامی و گروه های معاملاتی طلا و ارز و خودرو، اتحادی شکل گرفته تا مانع از حرکت نقدینگی به سمت بازار سرمایه شود تا جایی که فعالان این کانال ها سعی دارند با منفی جلوه دادن بازار بورس و انتشار شایعات کماکان بورس را ریزشی کنند و اجازه ندهند که پول ها از این بازارها خارج شود.

کارشناسان اقتصادی معتقدند، بعد از تخلیه حباب طلا و ارز و کاهش قیمت ها در این بازارها، نقدینگی حاصل از فروش طلا و ارز راهی جز بانک و بورس ندارد؛ آنها می گویند بعد از این احتمالاً سرمایه ها یا تبدیل به سپرده بانکی می شوند یا سهام؛ و احتمالاً همین اطمینان از مسیر آینده سرمایه های موجود در بازار طلا و ارز و خودرو موجب شده تا دلال‌های این بازارها به تکاپو بیافتند و مانع از خروج نقدینگی از بازار شوند چراکه در این صورت کاسبی‌شان کساد خواهد شد و دیگر سودهای میلیاردی و بادآورده به جیب نمی زنند.

این درحالی است که در ابتدای سال و همزمان با رشد چشم‌گیر بازار سرمایه تعداد زیادی از مردم عادی سرمایه های خرد خود را نیز وارد بورس کرده بودند اما بعد از ریزش سنگین این بازار از مردادماه و ادامه این وضعیت تا همین امروز، جذابیت بازارهای موازی از جمله طلا و ارز و خودرو برای افرادی که سرمایه ای در دست داشتند، بالا رفت ولی با توجه به کاهش چشم گیر قیمت طلا و ارز و خودرو دیگر این بازارها جذابیتی برای سرمایه گذاری نخواهد داشت.

جهت صادرات و واردات کالا کلیک کنید

برچسب ها

اشتراک گذاری:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیکن های اجتماعی

دسته بندی ها

نشانی:

بلوار چمران_بعداز ابیوردی3_ ساختمان شایان-طبقه چهار

شماره های تماس:

07136263259

07136289817

09171119409

جیمیل:

ramantrd.co@gmail.com