صبور باشید، در حال بارگذاری...
ترخیص خودرو از گمرک با قوانین جدید

This post is also available in: English (English)

در بخش واردات خودرو گرچه مطابق با دستور وزیر صمت، ترخیص ۱۰۴۸ خودروی دپو شده در گمرکات از امروز صادر شد اما به نظر می رسد باید هیات دولت در این باره تصمیم نهایی را اخذ می کرد.

به نقل از خبرنگار مهر، حدود دو سال پیش ۱۳ هزار خودرو به دلایلی همچون تخلفات در هنگام ثبت سفارش وتغییر شرایط ارزی دربنادر و گمرکات کشور دپو شد. بعد از گذشت چندین ماه و پشت در ماندن این تعداد خودرو، دولت دی ماه سال گذشته با صدور بخشنامه‌ای فرصت ۴ ماهه‌ای برای ترخیص خودروها (تا اردیبهشت ماه ۹۸) تعیین کرد. 

واردات خودرو

پس از گذشت این تاریخ و با توجه به حجم باقی‌مانده، دولت زمان بخشنامه مذکور را دو ماه دیگر یعنی تا ۱۶ تیر ماه تمدید کرد و در اینمدت زمان در مجموع ۷۵۰۰ دستگاه خودرو  ترخیص شد.

در این میان، صاحبان ۱۰۴۸ دستگاه خودروی سواری، علیرغم اینکه در بستر سامانه جامع گمرک برای این خودروها پروانه الکترونیکی صادر شد نتوانستند این خودروها را از گمرک خارج کنند و این خودروها همچنان در گمرک متوقف هستند.

طی ۴ ماه گذشته گمرک با ارائه پیشنهاداتی به وزارت امور اقتصادی و دارایی از جمله ملاک عمل بودن لفظ «صدور پروانه گمرکی» به جای لفظ «ترخیص» و تمدید مجدد مصوبه دولت خواستار تعیین‌تکلیف خودروهای مانده در گمرک – که مشکلی از نظر قوانین و مقررات مربوطه ندارند اما اجازه خروج پیدا نکرده اند- شد. 

در همین راستا طی جلسه ای با حضور متولیان از گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار براین شد خودروهای باقی مانده ترخیص شوند که مطابق با اعلام معاون فنی گمرک ایران در پی دستور وزیر صمت برای ترخیص خودروهای دارای پروانه، صاحبان آنها می‌توانند از (۱۳ آبان) برای تحویل خودروهای خود اقدام کنند.

واردات خودرو

اتخاذ این تصمیم در حالیست که باید ابتدا این موضوع در هیئت دولت مطرح می شد و پس از اجازه دولت، ترخیص خودروها کلید می خورد؛ اما علی الظاهر این تصمیم بدون دخالت دولت و صرفا با هماهنگی میان گمرک و وزارت صمت اتخاذ شده است.کد خبر ۴۷۶۲۹۹۳

اخبار روز با ما در ramantrd.com

برچسب ها

اشتراک گذاری:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیکن های اجتماعی

دسته بندی ها

نشانی:

بلوار چمران_بعداز ابیوردی3_ ساختمان شایان-طبقه چهار

شماره های تماس:

07136263259

07136289817

09171119409

جیمیل:

ramantrd.co@gmail.com